Při minulých pracích se podařilo vytvořit fungující systém solárních čerpadel a potrubí, která ženou říční vodu do šedesátimetrového kopce, do naší farnosti, kde se voda ukládá do velkých plastových tanků, částečně se usadí zákal a dále je voda přečerpána do systému tanků osazených na vyvýšeném místě. Z této vodní věže je dále voda vedena do fary, do domu pro sestry, nemocnice a školy. Přebytečná voda, která se načerpá, je ukládána do provizorních ocelových tanků ještě po misionářích z 30. let a dále vedena z kopce dolů až do vesnice pro všechny obyvatele. Objem těchto nádrží je velmi malý, pouze 3 kubíky, a tak při silnějším slunci voda přetéká a čerpadlo pracuje zbytečně.
Minulý rok jsme se s otcem Norbertem zamýšleli, jak tuto situaci vylepšit tak, aby vesničané měli vodu častěji. Zrak nám padl na poničenou a nevyužívanou nádrž postavenou hluboko v minulosti, která sloužila jako terárium suchozemských želv, které děti donesly otci Kawewelovi. Plán byl dán, že další rok, tedy v únoru 2018 postavíme nádrž.
Práce a zařizování začaly a rozhodnutím vzniklo řešení v podobě svařování fólie. Už tehdy bylo jasné, že to nebude jednoduchá práce, vzhledem k podmínkám a vysokým teplotám, ale nakonec před odletem jsme získali darem polyethylenovou folii od firmy ASIO s.ro., a tak bylo už jasné, že svařovat se bude. Otec Norbert se před naším příjezdem pustil do práce a nechal vyzdít a navýšit nádrž do úctyhodného stavu. My jsme po příjezdu do Dar Es Salaamu nakoupili netkanou geotextilii, která byla nezbytnou součástí konstrukce, protože po naplnění vodou je tlak v nádrži takový, že sebemenší nerovnost povrchu může způsobit protrhnutí, které by vzhledem k objemu nádrže (20 metrů krychlových) měl neblahé důsledky pro vesničany pod kopcem. Geotextilii jsme po delším hledání a zařizování zakoupili ve fantastickém obchodě s řemeslnými a průmyslovými potřebami v Nabaki Afrika na Coca Cola road. Kdo by chtěl někdy v Tanzánii stavět bazén nebo vilku, doporučujeme, jsou velmi vstřícní, leč lehce vzdálení od centra města.
S hromadou vybavení naloženým na Toyota Hilux jsme se vydali na cestu. Po určitých strastech cesty, jako například propadlém mostu nebo sražené krávě, jsme se dostali na místo do Mpangy. Letos byl příjezd opět velmi působivý, jelikož bylo vlaho a celá příroda i přes období sucha byla fantastickým způsobem zelená. Další den po přivítání jsme se hned pustili do práce, nádrž vysušili a olištovali, přivolaní chlapi z vesnice mezitím odkopali kus kopce, aby se dostali k nízko položenému vývodu z nádrže. Díky tomu, že byla hlína mokrá, tak kopání trvalo pouze dvě hodiny. Kdyby bylo sucho, klidně by to byla práce na den a možná i více. Po prvních úpravách a prošťouchnutí trubky jsme položili geotextilii a začali svařovat. Celá konstrukce nám zabrala slušné 4 dny práce pod dozorem místních školáků, kteří hned, jak skončilo vyučování, běželi koukat, jak pracujeme, hodnotit a i lehce škádlit. Nakonec jsme zavedli do svařené nádrže přívod vody, osadili pískový filtr uprostřed kopce a začali plnit. Naši práci ocenili místní okamžitě a celou nádrž hned po naplnění rychle vypili asi do poloviny během dvou hodin. Naštěstí se nádrž plní kontinuálně, když svítí slunce. Je dobrý pocit, že vesničané nebudou muset chodit tak často pro vodu k řece, která je spojena jednak s větší vzdáleností, ale i nebezpečím útoku krokodýla. Do příště uvažujeme o opravení další, ještě větší nádrže, která je ale mnohem věší oříšek.
Nákup geotextilie
Nádrž v roce 2017
Nádrž při příjezdu – obezdění a vyhlazení stěn
Kontrola
Otec Kawewela se studenty střední školy
Kopání k trubce
Sestavená trubka
Svařování horkovzdušní pistolí
Dosvářeno
Zavádění přívodu vody
Napouštíme
Nová nádrž, již skoro vypitá, v pozadí staré nádrže
Filtr uprostřed kopce
Odběrné místo vody z nádrže
Voda v nádrži vs. voda za filtrem